Rapport från styrelsemöte 23/9

Publicerat: 2025-09-29 - 14:12 - Skrivet av Jon Sellén

Här kan du läsa om vad som behandlades på styrelsemötet.

Ordförande Kåge Larsgården hälsar välkommen och förklarar mötet öppnat.

 

Föregående protokoll

Föregående protokoll godkännes och läggs till handlingarna.

 

Ekonomi

  Kristian Fantenberg på Cedra granskar för närvarande vår slutredovisning till Arvsfonden, så vi hoppas få klart med det inom någon vecka.

  Vi förbereder för att upprätta prognos för 2025. När bokföringen är helt uppdaterad till och med september gör vi klart prognosen.

  Vad gäller spelavgifter och greenfee har vi redan i mitten av september överträffat budget för helåret. För range och shop finns tid kvar att nå budgeterade siffror. I övrigt hänvisar jag till Jons rapport samt att prognosen får visa närmare vad vi kan förvänta oss av året.

 

Rapporter från olika verksamheter

Klubbchef - Medlemsutveckling, lägesrapport intäktskällor

1.  Nu är vi över 1151 medlemmar! Vid samma tid de två senaste åren var siffran runt 1035 st. Största ökningen står juniorer för, vi har ökat med 100 juniorer de två senaste åren (50+ per år).

2.  Lektionsintäkterna har varit bra.

3.  Rangen har ökat omsättningen på slagna bollar med 16 %, vilket tyder på att det även detta år kommer att slås ut över 1 miljon bollar.

4.  Greenfeeintäkterna är upp 34%.

5.  Möte bokat med vår hemsideleverantör Golfinity nästa tisdag. Möjligheter öppnas bl a för digitalt medlemskort och synkning mellan tävlingsprogram och aktuell kalender.

6.  Nytt projekt startat tillsammans med Sisu, ”Gör 65+ mer delaktiga” i Hudiksvalls Golfklubb. Dessa tre punkter ska styrgruppen sätta sig in i - • Utbildning och samordning av golfvärdar • Praktisk och teoretisk utbildning i regelkunskap • Kommunikation och samarbete mellan kommittéer.

 

 

Rapport från banchefen

  Vi jobbar på efter vår skötselplan. Vi har fått lite svamp (snömögel) skador på greenerna men ingen fara, dom kommer att behandlas på måndag den 22/9. Vi har byggt en ny gångväg vid hål 6 med ”Stikkans Course Crew” och förhoppningsvis hinna renovera några gångvägar till i år. Diskuteras ett ev samarbete med Söderhamns GK.

  Ang robotgräsklipparna kan de ev optimeras ytterligare.

  En arbetsgrupp ska tillsättas för att förbättra våra tees, Anders E, Jon S och Stig J jobbar vidare. Är konstgräs ett alternativ på delar av tees?

  Fått tillstånd av kommunen att ta ned träd på vänster sida på hål 12, vilket ger bättre ljusinsläpp och luftväxling.

  Holmen fortsätter skogsvård under vintern under förutsättning att det blir tjäle i marken.

 

Rapport från tävlingsverksamheten

  Golf Plaisir tävlingen blev överfull och mycket lyckad.

  Möte för uppföljning av 2025 års säsong planeras.

 

Rapport från juniorverksamheten

En ny träningsgrupp för de yngsta juniorerna har satts igång med hjälp av Christer Hjelm, dom har under säsongen fått gästspel av Linus Sonerud och Werner Kazmierczak. Vi har fått i gång juniorverksamheten väldigt bra och det är fler juniorer än tidigare som tävlar på distriktets juniortour. Vi har världens läge nu att göra något riktigt bra av vår juniorverksamhet, vi är nu 225 juniorer vilket motsvarar nästan 20 % av totalen.

 

Damer och herrar 55+

Bra säsong med många, både nya och gamla, damgolfare. Damerna vann Gästrike-Hälsinge- serien för 10:e året i rad!

Damerna önskar byta dag för att ge de som arbetar samt ungdomar möjlighet att gå ut på em. Byte från 1/8 eller senast 15/8 till onsdagar, önskemål att vi startar 09.00, då kan morgonpigga starta före oss.

Avslutning den 24 september med lagtävling, prisutdelning och lunch.

Herrverksamheten har fungerat väldigt bra med ett stort deltagarantal varje tisdag.

 

Marknad

  Sponsorgolf den 25 september.

Medlemskommitté

  Vi bjöd in tre kategorier möjliga medlemmar till en träff den 5/6:

a.  De som gick nybörjarkurs 2024 men ännu inte blivit medlemmar 2025

b.  De som blev förstaårs-medlemmar 2024 men inte återkommit som medlemmar 2025.

c.   De som gått Johan Tärnströms nybörjarkurser 2025 med ännu inte löst medlemskap. Tyvärr blev det så få anmälda (3 st) så vi tog beslutet att ställa in hela evenemanget.

Den 3/7 hjälpte vi till att storstäda shopens förråd mittemot omklädningsrummen.

Det var mycket bråte som kastades och efter städningen blev det ordning och reda i förrådet.

Den 23/8 organiserade och genomförde vi en Cross Country-tävling med efterföljande bankett för 53 medlemmar som på olika sätt hjälpt till på klubben under året.

Framför allt Ann-Sophie och Ulla lade ner ett stort jobb för att organisera tävlingen och både den och efterföljande fest på Åhska krogen blev väldigt lyckade. Till nästa års Cross Country behöver vi vara än mer tydliga med vilka kategorier av volontärer som ska få en inbjudan och flytta datumet till slutet på september/början oktober.

Vi tog tillsammans fram en ”manual” kring vad våra golfvärdar ska informera spelarna om innan de släpps ut på banan.

Planerar genomföra ”Städdagen” 2026 på liknande sätt som i år.

Eventuellt ordna en årligen återkommande höstfest för våra medlemmar.

Ska vi ordna en outlet med ”julklappsförsäljning” till första advent? Jon kollar utbudet.

 

Personal- och arbetsmiljöfrågor

Diskussioner med Johan Tärnström om framtiden förs under hösten.

 

Pågående projekt

En arbetsgrupp (med Stefan Åström i spetsen) arbetar med projekt utveckling av drivningrangen. Vi behöver göra vår range säkrare och mer modern. Vi slår bort bollar för ca 50 tusen under en säsong - mycket pengar går till spillo. Höga nät behöver sättas upp - främst nät för säkerheten mot hål tre (13,5 meter höga) men också ut mot havet (9 meter höga) för att få bollarna att stanna inne på rangen.

Vi ser även över möjligheterna med teknik (Trackman/Toptracer) på rangen.

Ny teknik finns även hur man plockar bollar på rangen.

Arbetsgruppen jobbar vidare med en priolista, tar in offerter, undersöker vilka bidag som kan sökas mm.

 

Övriga frågor

Sätt in en högre kran på toaletten på 14 så att man kan fylla på vatten i sin flaska där. Åtgärdas.

Önskemål om damklasser på tävlingar.

Starta upp ett stort matchspel för klubbens alla medlemmar. På så sätt skulle fler åldersgrupper kunna integreras med varandra, lära känna fler och skapa en större gemenskap i klubben.

Byggandet av det nya ”scoringhuset” flyttas till våren 2026. Förslag om förlängning av taket för att ge regnskydd till golfbagar.

Företaget ”Caddee” har flugit in vår bana med drönare vilket ger oss möjlighet till digital (och ev printad) banguide, det ger oss även möjlighet till banskiss och nya teeskyltar.

Önskemål om fler burar - för dyrt. Inte aktuellt i dagsläget.

Ta bort gamla toan på hål 14. Nästa år måste toaletten på hål 7 stängas. Åtgärd?

 

Ordföranden tackar för visat intresse och förklarar mötet avslutat.